Primary Faculty

Name: Mrs. Manjusha Umesh Durve
Designation: Headmistress
Qualification: B.Sc. MBA, D.Ed.
Subject: Science-Std IV
Name: Mrs. Shilpa Yogesh Yeole
Designation: Coordinator (Morning Shift)
Qualification: B.Sc. D.Ed.
Class Teacher: Std. I Topaz
Subject: English, Math, Science,Hindi
Name: Mrs. Harsha Abhijit Dalal
Designation: Art Teacher, Coordinator (Afternoon Shift)
Qualification: B.A.,A.T.D.,AM
Subject: Art and Craft
Name: Mr. Sandesh Neminath Shete
Designation: Art Teacher
Qualification: G.D.Arts A.T.DA.M.
Subject: Art and Craft
Name: Mr. Deepak Dattatray Bhorekar
Designation: Physical Education Teacher
Qualification: B.A., M.P.Ed.
Subject: Physical Education
Name: Ms. Yogini Rajendra Gawde
Designation: Physical Education Teacher
Qualification: B.A.(History), B.P.Ed. Persuing M.P.Ed.
Subject: Physical Education
Name: Mrs. Kavita Shripat Chati
Designation: Music Teacher
Qualification: Sangeet Visharad
Subject: Music
Name: Mrs. Prachi Amit Pandit
Designation: Music Teacher
Qualification: B.com Sangeet Visharad visharad
Subject: Music
Name: Mrs. Pallavi Sanjay Bhogade
Designation: Assistant Teacher
Qualification: B.Com.,D.C.M.,P.P.T.C.,D.El.Ed.
Class Teacher: Std.I Emerld
Subject: English,Math,science
Name: Mrs. Leena Shreeram Kulkarni
Designation: Assistant Teacher
Qualification: B.Com. D.El.Ed
Class Teacher: Std.I Starfish
Subject: English, Math, Science
Name: Mrs. Shubhangi Hrishikesh Athawale
Designation: Assistant Teacher
Qualification: B.A.,B.Ed.
Class Teacher: Std.I Jellyfish
Subject: English,Math,Science
Name: Mrs. Charulata Rajiv Dawande
Designation: Assistant Teacher
Qualification: B.A.,B. Ed. P.D.P.E.T.
Class Teacher: Std. II Opal
Subject: English, Math, Science, Marathi, Hindi
Name: Mrs. Savani Kaustubh Kamtikar
Designation: Assistant Teacher
Qualification: B.Sc.,B. Ed. P.D.P.E.T.
Class Teacher: Std. II Ruby
Subject: English, Math, Science, Social Studies, Marathi
Name: Mrs. Sanjana Abhijit Patil
Designation: Assistant Teacher
Qualification: B.A , B.Ed
Class Teacher: Std. II Blue Marlin
Subject: English, Math, Science,So.St.,Marathi
Name: Mrs. Pallavi Shrikant Palaskar
Designation: Assistant Teacher
Qualification: B.A.(Economics) D.El.Ed TTC
Class Teacher: Std. II Blue Whale
Subject: English, Math, Science, Hindi, Marathi
Name: Mrs. Radhika Parag Washikar
Designation: Assistant Teacher
Qualification: BA, D.Ed, B. Ed, CTET
Class Teacher: Std. III Pearl
Subject: Social Science & English
Name: Mrs. Manisha Ashish Aru
Designation: Assistant Teacher
Qualification: M.A. B.Ed
Class Teacher: Std-III Coral
Subject: English, Social Studies
Name: Mrs. Rakhi Dikshit
Designation: Assistant Teacher
Qualification: B.Sc.,B. Ed.
Class Teacher: Std. III Octopus
Subject: Science, Math
Name: Mrs. Madhuri Vidyadhar Joshi
Designation: Assistant Teacher
Qualification: B.Sc.,B. Ed.
Class Teacher: Std. III Dolphin
Subject: Science, Math
Name: Mrs. Mamta Ganesh Pawar
Designation: Assistant Teacher
Qualification: 12th D.Ed.
Class Teacher: Std. IV Sapphire
Subject: Science, Math
Name: Mrs.Samidha Samihan Sangareddikar
Designation: Assistant Teacher
Qualification: MSc.Computer Science, B.Ed.(Math, Science)
Class Teacher: Std. IV Diamond
Subject: Math science social studies library
Name: Savita Pandurang Dhumal
Designation: Assistant Teacher
Qualification: M.A.,B. Ed. D.Ed.
Class Teacher: Std. IV Flying Fish
Subject: English, Social Studies
Name: Miss. Shweta Shamsundar Mahamuni
Designation: Assistant Teacher
Qualification: M.A.,M. Ed.
Class Teacher: Std. IV RayFish
Subject: English, Social Studies
Name: Mrs. Kirti Sarang Kulkarni.
Designation: Assistant Teacher
Qualification: M.Com, B.Ed, Sangeet Visharad.
Subject: Marathi, Hindi, Library & Skill
Name: Mrs. Gayatri Aniket Patankar
Designation: Assistant Teacher
Qualification: M.A.M.Phil, TTC course, B.ed (Appear)
Subject: Marathi, Hindi, Social Studies and Skill, Library
Name: Mrs. Varsha Pramod Joshi
Designation: Assistant Teacher
Qualification: M.A. Economics T.T.C,D.E.El.ED
Subject: Marathi, Hindi